SSS

Alan Adı, Hosting, Sunucu ve SSL Hizmetleri ile ilgili tüm sorular...

image description

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Alan Adı Tescil, Transfer işlemleri ile ilgili sorulan sorular

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanabilir. Ancak domain tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantılı versiyonunu tescil ettirmeniz ileride markanız veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz uzantıları tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı (domain name) tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi süre boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır.

Evet, https://musteri.alanadi.com.tr adresinde yer alan yönetim sistemini kullanarak domain servisleri ile ilgili bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adı tescil servisi süresi sonlandıktan bazı sonra alan adları Grace Renew Periyoduna girmektedir. Bu süre içerisinde alan adlarınızı mevcut yenilem ücreti ile yenileyebilirsiniz. Bazı uzantılar için bu süreler aşağıda verilmiştir.

  • .COM 40 Gün
  • .NET 40 Gün
  • .ORG 40 Gün
  • .BIZ 40 Gün
  • .INFO 15 Gün

info.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr ve gen.tr dışındaki, diğer .tr uzantılı alan adları için resmi evrak ibraz etme zorunluluğu vardır. Lütfen buraya tıklayarak gerekli evrakları inceleyiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibat kurunuz

COM.TR uzantılı alan adlarının tescil işlemleri 2-3 iş günü sürebilmektedir. Bu süreç sizin tescil işlemi için gerekli evrakları zamanında ilettiğiniz düşünülerek öngörülmüştür.

Whois bilgileri varsayılan ayar olarak anonim erişime açık durumdadır.Dilerseniz ile alan adınız sorgulandığında kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Bu servis Yıllık $15 olarak ücretlendirilmektedir.

Evet bu servis ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Evet kendi alan adınız için ücretsiz olarak Name Server oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz Name Serverların IP bilgilerinini değiştirebilir, Name Server larınızı silebilirsiniz. Bu servis ücretsizdir

Alan adınızın tescil süresinin bittiği tarihten sonra sırasıyla yenileme ve geri kurtarma periyoduna girer. Bu periyotlarda alan adınız için hiç yenileme/kurtarma yapmadığınız taktirde alan adı üzerindeki hakkınız düşer ve alan adınız 3. kişiler tarafından tescil edilebilir. Geri Kurtarma Periyodun'da alan adınızın kurtarma fiyatı $150 - $200 aralarında değişebilir.

Alan adı transferi ya da Domain Transferi bir başka tescil firmasındaki alan adı tescil servisinin bir diğer firmaya aktarılması işlemidir. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra alan adınızın yönetimini artık yeni tescil sağlayıcınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hayır transfer için ilave bir ücret tahsil edilmez, ancak transfer esnasında alan adı için ilave 1 yıl yenileme işlemi gerçekleşir yani alan adının tescil süresinin bitiş tarihi 1 yıl daha uzatılımış olur, dolayısı ile transfer işlemi esnasında 1 yıl yenileme bedeli tahsil edilir. Başka bir ücret tahsil edilmez.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu servisler ilk olarak ABD hükümeti ile yapılan sözleşme gereği İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve diğer kurumlar tarafından gerçekleştiriliyordu. Günümüzde IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştirmektedir. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.

Linux Hosting'lerde, Sadece PHP, MySQL ve HTML Siteleri çalıştırabilirsiniz. Bunları gerektiren bir web siteniz var ise sorunsuz bir şekilde linux hosting işinizi görecektir.

Ek Site Barındırma özelliği addon olarak kullanılabilmektedir. Yani cPanel hesabınızdan ekleyeceğiniz ek domain, ana sitenize ait ftp'de ek bir klasör açar ve oradan çalışır. Ek Domainlerin ayrı bir kontrol paneli olmayacaktır.

Ücretsiz SSL Sertifikası, Sizden ek bir ücret almadan web sitenize sağladığımız bir hizmetdir. https:// ve https://www olarak çalışmaktadır.

Web sitenizin sunucu üzerinde çıkabileceği maksimum cpu değeridir. Normal bir web sitesinin %15'den fazla CPU Kullanması imkansızdır. Çok kısa bir süreliğine %25'lere kadar çıkabilirler. Ancak bir web sitesinin sürekli %25 ve üzerinde CPU Kullanması normal bir durum değildir. Böyle bir durumda siteniz, siz problemi düzeltene kadar limitlenmektedir.

Tek Tıkla Kurulum ile, Başta WordPress, Joomla, OpenCart olmak üzere 400'den fazla hazır kurulum web sitesine sahip olabilirsiniz.

Web sitenizin çalışmasını engelleyecek her türlü teknik sorunda destek ekibimiz size yardımcı olacaktır. Kodsal problemleriniz normal sizin çözmeniz gereken bir problem olmasına rağmen, Destek ekibimiz eğer çözebilecek durumdaysa problemi giderecektir. Fakat, özel kodlamalarda bu sorunu sizin çözmeniz istenebilir. (Tamamen özel kodlamalarda farklı diller kullanılabilmektedir.)

Windows Hosting'lerde, Sadece ASP,.NET, MySQL, Microsoft Access ve Microsoft SQL Siteleri çalıştırabilirsiniz. Bunları gerektiren bir web siteniz var ise sorunsuz bir şekilde windows hosting işinizi görecektir.

Ek Site Barındırma özelliği addon olarak kullanılabilmektedir. Yani Plesk hesabınızdan ekleyeceğiniz ek domain, ana sitenize ait ftp'de ek bir klasör açar ve oradan çalışır. Ek Domainlerin ayrı bir kontrol paneli olmayacaktır.

Birden fazla web sitesi barındırıp, bu web sitelerinin satışını yapacağınız projeler için bayi hosting'i tercih edebilirsiniz. Müşterilerine tamamen bağımsız kontrol paneli sunabilirsiniz

Ana bayi panelinden giriş yaparak yeni bir müşteri hesabı oluşturabilirsiniz. Bu müşteri hesabının bilgileri ana panelden tamamen bağımsızdır. Dilerseniz müşterinize bu girişleri iletebilirsiniz.

  • Faaliyet Belgesi veya Sicil Gazetesi
  • Vergi Levhası
  • Sertifika alınan alan adının whois bilgilerinde görünen şekilde eşleşen doğalgaz,elektrik,su faturası veya banka dekontu
  • Bu evraklar haricinde sürecin hızlandırılabilmesi adına DUNS ID numarasıda sertifika yetkili mailinden iletilebilmektedir.
  • * Ek işlemler için gerektiğinde sertifika siparişinde kullanılan mail adresi üzerinden firma ile direkt irtibat kurulmaktadır.

Bize Ulaşın

Aklınıza takılan herhangi bir soru için bize ulaşabilirsiniz.

Çağrı Merkezi

0(216) 606 14 06

Destek Sistemi

7/24 Destek Sistemi için tıklayınız

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen destek ekibimize ulaşın